banner
Sunday 3rd September 2017
Events Commence at 10:00am.

 

 

HIGHLAND DANCING RESULTS 2012

Judges: Victor Wesley & Ritchie Gibson

Piper: Bill Bryce

Convenor: Linda Grant

 

     
         
CLASS DANCE FIRST SECOND  THIRD
PRIMARY Pas de Basque Katie Dougles - Forfar Cerys McAlister - Kennoway Imogen Laing - Kirriemuir
  Highland Fling Katie Douglas Zara Steel - Montrose Lara McDonald - Inchture
  Pas de Basque & High Cuts Katie Douglas Cerys McAlister Imogen Laing
  Sword Dance Katie Douglas Zara Steel Cerys McAlister
         
Beginners 7 & Under Highland Fling Chanel Gillon - Stonehaven Olivia Pole - Stonehaven Rebeka White - Forfar
  Sword Dance Rebeka White Ailsa Hendry - Stonehaven Lucy Simpson
  Sean Triubhas Olivia Pole Lucy Simpson Ailsa Hendry
  Hullachan Rebeka White Lucy Simpson Jessica Cormie - Forfar
  Flora McDonald's Fancy Jessica Cormie Lucy Simpson Olivia Pole
  Scottish Lilt Rebeka White Ailsa Hendry Jessica Cormie
  OVERALL WINNER Rebeka White    
    Elizabeth Low Dance School    
         
Beginners 8 Years Highland Fling Anna Pearson - Laurencekirk Kirsty Ferries - Montrose Amy Brown - Glenrothes
  Sword Dance Anna Pearson Amy Brown Emma Forsyth - Inverbervie
  Sean Triubhas Kirsty Ferries Amy Brown Emma Forsyth
  Hullachan Anna Pearson Kirsty Ferries Amy Brown
  Flora McDonald's Fancy Amy Brown Kirsty Ferries Anna Pearson
  Scottish Lilt Amy Brown Katrina Lawson Katrina Lawson
  OVERALL WINNER Amy Brown    
    Sarah Hendry Dance School    
         
  OVERALL BEGINNER Kaitlyn Mearns    
         
INTERMEDIATE Highland Fling Carly Mooney - Tayport Beth Nicoll - Monifieth  
  Sword Dance Carly Mooney Beth Nicoll  
  Sean Triubhas Carly Mooney Beth Nicoll  
  Hullachan Carly Mooney Beth Nicoll  
  Barracks Johnnie Carly Mooney Beth Nicoll  
  Sailors Hornpipe Carly Mooney Beth Nicoll  
  OVERALL  INTERMEDIATE WINNER Carly Moonie    
    Sylvia Morrison Dance School    
    Muirton House Shield    
         
PREMIER 9 & UNDER Highland Fling Shannon McArtney - Forfar Allana Soutar - Kirriemuir Millie McDaid - Glenrothes
  Sword Dance Shannon McArtney Mellissa Lumsden - Monifieth Allana Soutar
  Sean Triubhas Millie McDaid

Mellessa Lumsden / Shannon McArtney

 
  Hullachan Shannon McArtney Millie McDaid Melissa Lumsden
  Barracks Johnnie Melissa Lumsden Allana Soutar Millie McDaid
  Sailors Hornpipe Shannon McArtney Melissa Lumsden Allana Soutar
  OVERALL PREMIER 9 & UNDER WINNER Kaitlyn Radford    
    Kennerty Dairy Trophy    
         
  OVERALL WINNER Shannon McArtney    
    Elizabeth Low Dance School    
         
    Carly Mooney - Tayport    
    Barbra Walsh Trophy    
         
         
         
CLASS DANCE FIRST SECOND  THIRD
         
BEGINNERS 9 & OVER Highland Fling Kaitlin Mearns - Kirriemuir Emma Rutherford - Perth Tara Simpson - Montrose
  Sword Dance Kaitlin Mearns Allana Wood - Montrose Emma Rutherford
  Sean Triubhas Kaitlyn Mearns Tara Simpson Allan Wood
  Hullachan Kaitlyn Mearns Emma Rutherford Tara simpson
  Flora McDonald's Fancy Jessica Harper - Westhill Emma Rutherford Allana Wood
  Scottish Lilt Kaitlyn Mearns Tara Simpson Emma Rutherford
  OVERALL WINNER Kaitlyn Mearns    
    Elizabeth Low Dance School    
         
NOVICE Highland Fling Emily Ashton - Clackmannanshire Nicol Henry - Forfar Kirsty Randalls - Kirriemuir
  Sword Dance Molly McGill - Canada Kirsty Randalls Emily Ashton
  Sean Triubhas Rachel Godfrey - Montrose Emily Ashton Rachel Wilson - Forfar
  Hullachan Briar Watt - Kirriemuir Jacob Barr - Kirriemuir Nicole Beaton
  Flora McDonald's Fancy Jacob Barr Rachel Godfrey Emily Ashton
  Scottish Lilt Kirsty Randalls Emily Ashton Rachel Wilson
  OVERALL NOVICE Emily Ashton    
    Ian MacLean Dance School    
         
PREMIER 12 & UNDER Highland Fling Bethany Clark - Forfar Rachel Adam - Invergowrie Ciara Rogers - Forfar
  Sword Dance Bethany Clark Rachel Adam Ciara Rogers
  Sean Triubhas Bethany Clark Ciara Rogers Rachel Adam
  Hullachan Rachel Adam Bethany Clark Ciara Rogers
  Barracks Johnnie Ciara Rogers Bethany Clark Rachel Adam
  Sailors Hornpipe Ciara Rogers Heather McColl - Kirriemuir Bethany Clark
  OVERALL  WINNER Bethany Clark    
    Elizabeth Low Dance School    
         
         
PREMIER 15 & UNDER Highland Fling Kirsty Mackie - Forfar Kaitlin Radford - Forfar Isla Bendall - Crieff
  Sword Dance Kirsty Mackie Kaitlyn Radford Lynsey Douglas - Birnam
  Sean Triubhas Kaitlyn Radford Kirsty Mackie Katrina Kennedy - Aberfeldy
  Hullachan Kirsty Mackie Kaitlyn Radford Lynsey Douglas
  Barracks Johnnie Kaitlyn Radford Isla Bendall Kirsty Mackie
  Sailors Hornpipe Kaitlyn Radford Isla Bendall Kirsty Mackie
  OVERALL  WINNER Kaitlyn Radford    
    Elizabeth Low Dance School    
         
PREMIER - ADULT Highland Fling Gillian Kennedy - Dunkeld Laura McLean - Perth Gillian McKissock - Cumnock
  Sword Dance Laura McLean Gillian McKissock  
  Sean Triubhas Gillian Kennedy Laura McLean Gillian McKissock
  Hullachan Gillian Kennedy Laura McLean Gillian McKissock
  Barracks Johnnie Laura McLean Gillian Kennedy  
  Sailors Hornpipe Gillian Kennedy Laura McLean Gillian McKissock
  OVERALL  WINNER Gillian Kennedy    
    Jean Swanston School of Dance    
         
 
    Back to Home Page
© Blairgowrie & Rattray Highland Games | Webmaster Alan McCombe